Представники Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у складі офіційної делегації України взяли участь у 42-ій сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

24 червня 2018 року в м. Манама (Королівство Бахрейн) розпочала свою роботу 42-а сесія Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – міжурядового органу, що контролює виконання Конвенції ЮНЕСКО про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини 1972 року країнами-учасницями, приймає рішення щодо включення національних об’єктів до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – переліку найбільш відомих світових пам’яток. До Комітету всесвітньої спадщини входять представники 21 країни-учасниці Конвенції, що обираються Генеральною Асамблеєю.

Під час урочистого відкриття сесії Генеральний директор ЮНЕСКО Одрі Азуле зазначила, що проведення цьогорічної сесії в арабській країні є знаковою подією, оскільки поміж 82 об’єктів всесвітньої спадщини в Арабському регіоні 17 перебувають під загрозою, не рахуючи інші об’єкти, які не входять до Списку всесвітньої спадщини. «Концепція всесвітньої спадщини стала нормою, що охоплює інтереси всіх країн світу», – зазначає пані Азуле, наголосивши на тому, що численні пам’ятки на сьогодні стикаються із загрозами через воєнні конфлікти, незаконну торгівлю, прискорений містобудівний розвиток та кліматичні зміни.

В. о. Генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Олександр Рудник та фахівець відділу міжнародного співробітництва Дарина Недзельська, що виконує обов’язки національного координатора з питань всесвітньої спадщини, у складі офіційної делегації України взяли участь у роботі сесії з 27 червня по 2 липня 2018 року.

Головною метою делегації України було забезпечення інтересів держави у рішеннях Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, зокрема, що стосується питання розширення та об’єднання буферних зон складових об’єкту всесвітньої спадщини – Києво-Печерської Лаври та Софії Київської.

Окрім участі у пленарних засіданнях 42-ї сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, українська делегація на чолі з начальником управління охорони культурної спадщини Міністерства культури України Олександром Єпіфановим провела перемовини з директоркою Центру Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Мехтільд Рьосслер, начальником відділу з питань Європи та Північної Америки Ізабель Анатоль-Габрієль та представниками ІКОМОС з приводу актуального стану збереження культурної спадщини України, а також перспектив візиту реактивної моніторингової місії на територію тимчасово окупованого Криму для оцінки стану розташованого там об’єкту всесвітньої спадщини, а також інших об’єктів культурної спадщини, включених до Попереднього списку. Також Центром всесвітньої спадщини ЮНЕСКО було відзначено прогрес, досягнутий українською стороною у вдосконаленні нормативно-правової бази, шляхом законодавчого закріплення правового статусу об`єктів всесвітньої спадщини.

Крім того, представники української делегації провели ряд консультативних зустрічей з членами Комітету всесвітньої спадщини, представниками міжнародних громадських організацій і дорадчими органами (ICOMOS та ICCROM).

В рамках сесії також відбувся ІІ Форум керівників об’єктів всесвітньої спадщини, метою якого було підвищити обізнаність керівників об’єктів щодо процедури прийняття рішень, що стосуються всесвітньої спадщини для більш ефективної охорони визначної універсальної цінності об’єктів всесвітньої спадщини. За результатами зустрічі учасники Форуму розробили та прийняли Резолюцію. Подібні зустрічі є платформою для обміну досвідом, обговорення конкретних потреб, а також розроблення ефективних інструментів збереження спадщини, навчальних ресурсів тощо.

За результатами 42-ї сесії Комітету 19 нових об’єктів поповнили Список всесвітньої спадщини (13 об’єктів культурної спадщини, три природної і два змішаних об’єкти (тобто, культурної і природної спадщини). На сьогоднішній день Список всесвітньої спадщини загалом включає 1092 об’єкти зі 167 країн.

Наступна сесія Комітету всесвітньої спадщини відбудеться в м. Баку (Республіка Азербайджан).

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon