Виставка одного дня у Верховній Раді України

5 липня 2018 року у приміщенні Верховної Ради України відбулася виставка одного дня, влаштована Національним Києво-Печерським історико-культурним заповідником. Експрес-експозицію присвятили визначній пам’ятці української культури доби гетьмана Івана Мазепи – Євангелію-Апракос, виданому друкарнею Києво-Печерської лаври у 1707 році. Книгу великого формату «in folio» вважають самим розкішним виданням лаврської друкарні за всі 300 років діяльності. Вона була надрукована на папері найвищого ґатунку, так званому «олександрійському», має розміри: 61×45×10 см та загальну кількість аркушів – 318.

Ця унікальна книга була першим й єдиним кириличним виданням Євангелія-Апракос. В перекладі з грецької «апракос» означає «тижневий». Там священні тексти розміщенні не традиційно, як у Четвероєвангелії (Євангелії-тетр) – від євангелістів Матфея, Марка, Луки та Іоанна, а послідовно, на кожен день церковного року від Великодня до Великодня, в порядку їхнього читання по днях тижня та неділях.

Видання книги безпосередньо пов’язано з іменем гетьмана України Івана Степановича Мазепи, про що йдеться у передмові до читача. Отримавши в дарунок від грецького архімандрита давнє рукописне Євангеліє з Афону, «… благородного військ запорозьких вождь, обох сторін Дніпра гетьман Івана Мазепа…», усвідомлюючи його значення та велику цінність, передав манускрипт для друку та подальшого поширення у Києво-Печерську лавру. До друку книгу готували понад два роки: монастирські вчені-богослови перекладали тексти з грецької, ретельно редагуючи їх, а сподвижник гетьмана, лаврський архімандрит Йоасаф Кроковський написав передмову, де виклав історію її створення. Євангеліє, опубліковане у 1707 р., стало справжнім шедевром українського книгодрукування.

На виставці було представлено два примірники книги із трьох, що зберігаються в колекції Заповідника. Відвідувачі могли ознайомитися та оцінити високопрофесійну роботу як лаврських граверів та фахівців друкарської справи, так і велику майстерність відомого київського золотаря Олександра Іщенка, який у другій половині ХVІІІ століття виготовив вишукану срібну оправу до одного з примірників книги для Успенського собору Києво-Печерської лаври.

На відкритті виставки були присутні заступник керівника Апарату Верховної Ради України В. Р. Шевчук, в. о. генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника О. В. Рудник, його заступник з наукової роботи, доктор історичних наук, професор С. В. Пивоваров, головний зберігач фондів І. О. Мартинюк та інші співробітники Заповідника.

Виставку з інтересом оглянули народні депутати України, співробітники Апарату Верховної Ради, журналісти. Народний депутат України, голова Комітету з питань культури і духовності М. Л. Княжицький висловив подяку колективу Заповідника за організацію цікавої та пізнавальної події.

Під час заходу співробітники Заповідника – заступник начальника відділу вивчення мистецької спадщини І. В. Шульц та начальник експозиційного відділу І. І. Масалова проводили екскурсії та надавали консультації. З представленими на виставці унікальними пам’ятками української культури доби гетьманства Івана Мазепи ознайомилася група школярів із Сумщини, яка з екскурсійною метою відвідувала приміщення Верховної Ради України.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon