Сторінки історії: 27 квітня (10 травня). День пам’яті Преподобного Стефана, ігумена Києво-Печерського та єпископа Володимиро-Волинського

Преподобний Стефан, ігумен Києво-Печерський та святитель Володимиро-Волинський народився в благочестивій, заможній родині на початку ХІ століття. Ще юнаком він відчував поклик до служіння Господу, тому, після смерті батьків роздав усе майно і прийняв чернецтво в Києво-Печерському монастирі. Стефан був одним із перших ченців Святої обителі, який в суворих, аскетичних умовах печерного життя здійснював свій подвижницький подвиг.

Свій чернечий шлях молодий монах почав під керівництвом преподобного Феодосія і був улюбленим його учнем. Феодосій іноді доручав Стефану замість себе наставляти братію словом повчання. Перед кончиною преподобного Феодосія ченці просили його призначити ігуменом Стефана, який був тоді доместиком (головним уставщиком на криласі). «Він виріс, – говорили вони, – під твоєю рукою, послужив тобі, дай його нам». І преподобний Феодосій вручив управління обителлю Стефану. Під час його ігуменства був в основному відбудований великий храм на честь Успіння Пресвятої Богородиці, розпочатий ще преподобним Феодосієм. Братські келії були переведені ближче до нового храму, а на їх місці залишилися кілька келій для ченців, яким було доручено поховання померлих і щоденне поминання покійних.

Києво-Печерський Патерик розповідає, що духовна сила та діяльність нового ігумена Стефана дуже розлютила всі сили пекельні. За підступом бісівським преподобний у 1078 році був позбавлений ігуменського посту і вигнаний з Печерської обителі. Смиренно несучи незаслужені образи, Стефан заснував новий монастир на честь Пресвятої Богородиці (в пам’ять положення її ризи у Влахерні), який був названий Кловським, бо стояв на горі біля річки Клові. Монастир був заснований в подяку за благодіяння Матері Божої до Печерської обителі. Преподобний Стефан бачив, як прийшли з Греції майстри-муляри з іконою Матері Божої і розповіли бачення Цариці Небесної у Влахерні. Саме тому святий Стефан і створив на Клові церкву на честь Влахернської ікони Матері Божої.

У 1091 році святий Стефан був поставлений єпископом Володимира-Волинського і брав участь у перенесенні мощей преподобного Феодосія з печери в монастир (пам’ять 14 серпня). Він багато потрудився над наверненням до православ’я жителів Волині.

Після багатьох чернечих та святительських трудів, святитель Стефан упокоївся 27 квітня (10 травня) 1094 року. Він був похований у вівтарній частині кафедрального Свято-Успенського собору м. Володимира-Волинського.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon