Сторінки історії: 12 (1) липня – день пам’яті митрополита Київського і Галицького, настоятеля Києво-Печерської лаври Іоасафа Кроковського

12 (1) липня – день пам’яті українського освітнього та церковного діяча, митрополита Київського і Галицького, настоятеля Києво-Печерської лаври Іоасафа Кроковського.

Місце і точна дата народження Іоасафа Кроковського невідомі. Він закінчив Києво-Могилянський колегіум, а потім продовжив навчання у Римі в колегії святого Афанасія, де вивчав філософію та богослов’я. У 1683 р. він повернувся на батьківщину і невдовзі під впливом архімандрита Варлама Ясинського прийняв чернецтво в Києво-Печерський лаврі та почав викладати в Києво-Могилянському колегіумі поетику і риторику. У 1685–87 рр. Іоасаф Кроковський вже був професором філософії та префектом колегіуму, в 1689–90 рр. виконував обов’язки ректора, а грамотою митрополита Варлама Ясинського 20 січня 1692 р. був призначений ректором Києво-Могилянського колегіуму. Іоасаф Кроковський започаткував у колегіумі курс богослов’я і читав його протягом 1693–1697 рр., а також поновив студентську конгрегацію (зібрання), яку запровадив митрополит Петро Могила.

Одночасно, у грудні 1688 р. Іоасаф Кроковський став ігуменом київського Пустино-Микільського монастиря, а з 1693 р. ще й київського Братського монастиря. За його ініціативою ктиторським коштом гетьмана Івана Мазепи в обох обителях були зведені муровані церкви – святого Миколи Чудотворця в Микільському монастирі, Богоявленська – у Братському. У 1697 р. Іоасаф Кроковський став настоятелем Києво-Печерської лаври. На цій посаді він багато уваги приділяв будівництву та прикрашанню храмів обителі. При ньому коштом гетьмана І. Мазепи були споруджені монастирські мури на верхній території Лаври з вежами та церквою Всіх Святих (1698–1702), за ктиторські гроші полтавського полковника Павла Герцика на Ближніх печерах побудована церква Здвиження Чесного Хреста Господнього (1700).

Значну увагу Іоасаф Кроковський приділяв лаврський друкарні. Для неї побудували мурований корпус та придбали нове друкарське обладнання. За його безпосередньої підтримки тут було видано близько 40 книг, серед яких «Києво-Печерський патерик» з гравюрами Леонтія Тарасевича (1702).

19 жовтня 1707 р. Іоасаф Кроковський був обраний митрополитом Київським і Галицьким. У 1718 р. царевич Олексій Петрович на допиті обмовив митрополита, заявивши, що він брав участь у змові. За розпорядженням Петра I Іоасафа Кроковського викликали до Санкт-Петербургу, але на шляху до столиці, у Твері він помер 12 (1) липня 1718 р. і був похований у Преображенському соборі.

 

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon