У Заповіднику відбулося вручення відзнак Мінкультури правоохоронцям, які викрили зловмисників, причетних до справи «Меча вікінга»

14 березня 2017 року у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбулося урочисте вручення Міністром культури України Євгеном Нищуком відзнак Міністерства культури України співробітникам Управління СБУ в Рівненській області, які знешкодили міжнародну групу контрабандистів – торгівців предметами старовини.

За досягнення в розвитку культури і мистецтва Євген Нищук нагородив співробітників Управління Служби безпеки України в Рівненській області Олександра Бейка та Романа Романова. Зусиллями фахівців Служби безпеки України, народного депутата України Дмитра Тимчука, роботі Міністерства культури України та Міністерства закордонних справ України «Меч вікінга» було офіційно визнано українською археологічною знахідкою.  

Впродовж останнього року історичне культурне надбання було речовим доказом. Під час церемонії урочистого нагородження Меч було продемонстровано востаннє перед початком реставрації. Артефакт передадуть фахівцям для його подальшого відновлення вже найближчим часом. У межах заходу було презентовано відреставровані у науково-дослідному відділі реставрації творів з металу Національного науково-дослідного реставраційного центру України артефакти Х ст. – Меч давньоруський варязького (каролінгського) типу (Національний заповідник «Хортиця») та Меч каролінгського типу з наконечником піхв, клеймо +ULFBERHT (Чернігівський обласний історичний музей ім.В.В.Тарновського). Реставрацію мечів було завершено у 2012 р. «Таким чином організатори проекту хотіли показати, як може змінитися археологічна знахідка після процесу реставрації», – пояснив Міністр культури.

З вітальним словом до присутніх звернулись Міністр культури України Євген Нищук, Генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Любомир Михайлина, керівник Патронатної служби Міністра культури Дмитро Зеленецький, народний депутат України Дмитро Тимчук, заступник директора ІА НАНУ Гліб Івакін, директор ІА НАНУ Віктор Чабай.

Міністр культури назвав меч символом влади і перемоги – цінністю, що має потужне сакральне значення для сучасної України: «Кожний народ має свою легенду, пов’язану з мечем. Меч символізує владу й перемогу. Зламаний меч означає поразку. В момент, коли меч потрапляє до ворога, це означає, що воїн здався. Повернення артефактів на кшталт «Меча вікінга» має подвійне значення, оскільки в протистоянні з кремлівською агресією відновлення історичної правди є необхідністю».

Любомир Михайлина порівняв історію України з книгою: «Я собі уявляю історію нашої держави величезною книгою. Я хочу її читати сторінка за сторінкою. А грабіжники нашого національного культурного надбання фактично виривають сторінки з цієї книги. Хочеться вірити, що повернення меча в Україну стало початком кінця такого мародерства. Для кожного історика, археолога джерела відіграють важливе значення. Археологічні джерела хоча й мовчазні – вони самі про себе не говорять, їх треба розговорити, – але вони потребують того, щоб їх досліджували фахівці, а не грабіжники, про яких сьогодні йшла мова. Для археолога важливо, де була знайдена річ, за яких обставин – тоді ці матеріали трансформуються у справжнє історичне джерело».

«Той, хто дбає про майбутнє, має знати своє історичне минуле. Нам вдалося задокументувати факт контрабандного переміщення даного меча. Особа, яка вчиняла безпосередню контрабанду, повністю визнала свою вину. Станом на сьогодні до неї застосовано вирок і вона засуджена», – зауважив  нагороджений Олександр Бейко у вітальному слові.

Гліб Івакін відзначив результативність роботи Міністерства культури України, Міністерства закордонних справ України та Служби безпеки України, адже за їхньої безпосередньої участі історичне культурне надбання з багатовіковою історією повертається в Україну.

Віктор Чабай побажав українським правоохоронцям плідної роботи – щоб повернення питомо українського стало не поодиноким випадком, а системою.   

Непересічну подію відвідали відомі археологи, реставратори та співробітники музеїв. 

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon