Брифінг «Відкриття на території Митрополичого саду Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника залишків фортифікаційних мурів XII ст.»

15 серпня цього року, в День археолога, в Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбудеться брифінг, присвячений археологічному відкриттю унікальної пам’ятки: цегляної фортифікаційної споруди, зведеної за часів Київської Русі, що було   здійснено  влітку 2018 року.

Про давньоруську муровану стіну Києво-Печерського монастиря ми знаємо з лаконічних згадок у Печерському Патерику. Єпископ Кирило Туровський у своєму посланні до ігумена Печерського монастиря Василія (1182–1197) зазначав, що останній улаштував кам’яну огорожу навколо Лаври: «Ти створив навколо всього Печерського монастиря високі та прекрасні кам’яні стіни на твердій основі. Для цього ти… за допомогою вогню приготував плінфи і …здійснив справу за допомогою води та вапна». Про ці мури писав лаврський архімандрит Інокентій Гізель у «Синопсисі» (1674): «Сам монастир навколо кам’яними стінами був обведений на два стрільбища. В товщину ж чи ширину кам’яна стіна була в сажень…». Там само вказано, що стіни були знищені під час монгольської навали. Це, ймовірно, відповідає дійсності.

Залишки фундаментів давньої оборонної стіни Києво-Печерської лаври було вперше відкрито і частково досліджено на невеликій ділянці археологічною експедицією під керівництвом кандидата історичних наук Володимира Богусевича (1951). Цьогоріч розкопки об’єкта на території колишнього Митрополичого саду проводили співробітники  науково-дослідного  сектору археології науково-дослідного відділу історії і археології Заповідника із залученням студентів-істориків Київського університету імені Бориса Грінченка. Роботи очолював завідувач вказаного сектору, кандидат  історичних наук Сергій Тараненко.

Відкрито залишки монументальної конструкції давньоруського часу різного ступеня збереженості: фундаменти, фундаментний цоколь та напівзруйновані фрагменти стіни. Знайдена пам’ятка є унікальною, адже крім цих лаврських мурів, в Україні відомо лише два об’єкти  монументальної фортифікації давньоруського часу. Під час розкопок отримано  близько 1500   знахідок, серед них – майже 1000 фрагментів давньоруської цегли-плінфи.  Найбільш цікавими є фрагмент давньоруського металевого литого  стулкового браслета з плетеним орнаментом та дві свинцеві пломби ХІ–ХІІІ ст. із князівськими знаками з обох боків.

На брифінгу буде проінформовано про наукову значимість цієї давньоруської знахідки та її подальшу долю. Учасникам  заходу нададуть   унікальну можливість  ознайомитися з археологічним об’єктом безпосередньо на місці розкопок.

 

Місце проведення заходу: Київ, вул. Лаврська, 9, корпус № 1 Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника.

Початок: 15 серпня, 1000

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon