Унікальний фелон з колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника представлено на виставці «Харизма Ірану»

Унікальний фелон з колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника представлено на виставці «Харизма Ірану», щойно відкритій у Національному музеї мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків. Фелон – це верхнє богослужебне облачення священика, що виготовляється з коштовних тканин. Пам’ятка з колекції Заповідника демонструє рідкісне поєднання в одному церковному творі української вишивки золотними нитками, матерій східного та європейського виробництва. Так, стан подолу, тобто нижня частина фелона у вигляді накидки, пошитий із золотної перської парчі, орнаментованої рядками дрібних різнокольорових квітів, характерними для іранських тканин початку ХVІІІ ст. Французька срібна парча кінця ХVІІІ ст. – початку ХІХ ст. використана для кайми подолу. Верхню частину фелона – оксамитове опліччя – прикрашає гаптування роботи українських майстринь ХVІІІ ст.: три овальні медальйони із зображеннями благословляючого Христа Великого Архієрея, Богородиці і святителя Миколая в оточенні пишного барокового орнаменту.

Наукове дослідження фелона дозволило встановити, що місцем історичного побутування пам’ятки була ризниця Успенського собору Києво-Печерської лаври. У 1818 р. фелон потрапив до собору як вклад молдовського князя Олександра Негри. Варто відмітити, що при створенні твір мав дещо інший вигляд, оскільки його прикрашало опліччя зеленого оксамиту з гаптованим образом Христа на хмарах в оточенні апостолів. У 1920-их рр. фелон надійшов до колекції Заповідника, а у роки Другої світової війни разом з багатьма іншими мистецькими творами зазнав руйнації після вибуху Успенського собору. 1946 р. відбулася перша реставрація рідкісної пам’ятки, під час якої було замінено зіпсоване опліччя і підкладка, нашите срібне мереживо ХVІІІ ст. Фелон неодноразово експонувався на виставках Заповідника.

Варивода А. Г., к. і. н., провідний науковий співробітник

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon