Сторінки історії: 30 серпня день пам’яті преподобного Алімпія Печерського

30 (17) серпня 1114 року відійшов у інший світ славетний живописець, реставратор, лікар, чернець Києво-Печерського монастиря – Алімпій Печерський. Про життя святого – першого іконописця Київської Русі розповідає Києво-Печерський Патерик.

Відомо, що приблизно у 80-х роках XI ст., у дні правління київського князя Всеволода Ярославича і в часи ігуменства преподобного Никона батьки Аліміпія віддали його до Печерського монастиря. Тут він проходив послух, навчаючись іконопису у грецьких майстрів, які приїхали з Царгорода розписувати церкву Печерську. Майстри прикрашали мозаїкою вівтар, а Алімпій допомагав їм і вчився укладанню мозаїки. Патерик Печерський розповідає, що під час укладання мозаїки всередині вівтаря грецькі майстри і Алімпій стали свідками великого дива – явлення Духа Святого: «з уст пречистої Богоматері вилетів голуб білий, полетів вгору до образу Спаса і там сховався».

Після закінчення розпису церкви Успіння Пресвятої Богородиці блаженний Алімпій прийняв постриг при ігумені Никоні. Він добре вивчив іконописне мистецтво і відзначався великою майстерністю. Крім того, Алімпій міг реставрувати ікони. Він часто просив друзів своїх, якщо побачать де в церкві застарілі ікони, приносити до нього. Алімпій відновлював їх та ставив на свої місця. Зароблені за свою роботу гроші він ділив на три частини – одну частину на ікони, другу частину на милостиню жебракам, а третю частину на потреби тіла свого. Працював Алімпій завжди, не даючи собі спокою ні в один із днів, ніч проводив у співі і молитві, а коли наставав день, він брався до роботи.

Алімпій також міг лікувати хворих. Патерик розповідає, як він зцілив хворого на проказу киянина. Взяв преподобний вапно і різнокольорові фарби, якими писав ікони, розфарбував обличчя хворого і гнійні струпи замазав, надавши прокаженому колишній вигляд. Потім привів його в церкву Печерську, дав йому причаститися Святих Таїн і велів йому вмитися водою, якою вмиваються священики, і негайно спали з нього струпи, і він зцілився.

Останнє чудо сталося перед смертю преподобного. Один багатий чоловік замовив ікону Успіння Пресвятої Богородиці. Алімпій вже не зміг її написати, бо був дуже хворий, а замовник просив, щоб ікона була готова до свята Успіння. На допомогу іконописцю прийшов Ангел, який намалював ікону. Після цього Алімпій Печерський відійшов у засвіти. Мощі Преподобного Алімпія знаходяться в Ближніх Печерах Києво-Печерської Лаври.

До нашого часу збереглося лише одне творіння славетного печерського іконописця – ікона Богоматір Свенська-Печерська. Також фахівці вважають, що знаменита Ярославська Оранта, знайдена в 1919 р. у Спаському монастирі Ярославля, може бути твором Алімпія. Ці ікони зберігаються у Державній Третьяковській галереї. 

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon