Сторінки історії: 23 травня (5 червня)

День пам’яті преподобної Єфросинії Полоцької. Мощі святої більше семи століть спочивали на Дальніх Печерах Києво-Печерської лаври.

Єфросинія Полоцька до постригу носила ім'я Предслава, була праправнучкою святого рівноапостольного князя Володимира і дочкою Полоцького князя Георгія (Святослава) Всеславича. Народилася вона близько 1105 р. З дитячих років Предслава оволоділа грамотою, читала Псалтир, Святе Письмо та інші духовні книги. Слава про її мудрість розійшлася далеко за межі Полоцької землі. Багато князів просили руки Предслави, проте всі пропозиції шлюбу вона відкидала, бажаючи стати черницею, незважаючи на незгоду батьків.

Дізнавшись, що батьки хочуть заручити її з одним із князів, вона таємно пішла з дому в жіночий монастир до ігумені Романи (вдови її дядька Романа Всеславича) і прийняла постриження у віці 12 років. У чернецтві Предслава отримала ім'я Єфросинія. Вона пішла в затвор, оселившись в особливій келії при Софійському соборі міста Полоцька. Тут Єфросинія проводила час у молитві і переписуванні духовних книг.

Невдовзі Єфросинія оселилася при церкві Преображення та заснувала тут близько 1128 р. жіночий монастир. Тут прийняли чернецтво рідна сестра Єфросинії — Градіслава (з ім'ям Євдокія) і двоюрідна сестра Звенислава (з ім'ям Євпраксія).

У 1161 р. стараннями преподобної Єфросинії був споруджений кам'яний Спасо-Преображенський собор. Вона заснувала також Богородичний чоловічий монастир, побудувала в ньому кам'яну церкву на честь Пресвятої Богородиці та прикрасила її іконами.

На схилі років преподобна Єфросинія разом з племінником Давидом та сестрою Євпраксією, передчуваючи швидку кончину, здійснила паломництво на Святу Землю. Померла вона в одному з монастирів Єрусалима 24 травня 1173 року.

У 1187 році Єрусалим завоював султан Саладин, який поставив вимогу до християн у 50-денний термін покинути місто. Ченці привезли Святі мощі Преподобної Єфросинії у Києво-Печерську лавру, де вони перебували в Дальніх печерах понад сімсот років. У 1910 році Святі мощі були перенесені в місто Полоцьк (Білорусь), де й донині спочивають у Спасо-Преображенському монастирі.

 

 

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon