Сторінки історії: 9 (19) березня 1647 року

9 (19) березня 1647 року відбулося урочисте поховання митрополита Київського, Галицького і всієї Русі та архімандрита Києво-Печерської лаври Петра Могили. Український церковний, політичний та освітній діяч відійшов у вічність 1(11) січня 1647 року. Згідно із заповітом митрополита поховали поруч з лівим крилом Успенського собору Києво-Печерської лаври в день пам’яті сорока мучеників.

Провести в останню путь архімандрита Києво-Печерської лаври зібралася численна кількість людей.

Митрополит заповів: «Бачачи, що занепад святого благочестя в народі походить не від чогось іншого, а лише від цілковитої нестачі освіти та науки, я дав обітницю Богу моєму — все моє майно, що дісталося від батьків, та все, що буде діставатися від прибутків, одержаних з доручених мені святих місць, з маєтків, для цього призначених, віддавати частково на відновлення зруйнованих храмів Божих, від яких залишилися жалюгідні руйновища, частково — на заснування шкіл у Києві».

За життя Петро Могила на свої кошти відбудував багато храмів. У Києво-Печерський лаврі він поновив Успенський собор та печери. На кошти митрополита була відроджена і  розписана перлина давньоруського мистецтва Церква Спаса на Берестові. Петро Могила об’єднав лаврську школу і братську школу при Богоявленському монастирі на Подолі у Києві. Утворений таким чином Києво-Могилянський колегіум став першим вищим навчальним закладом Києва. Митрополит також прославився своєю видавничою і просвітницькою діяльністю. Він доклав багато зусиль, щоб Лаврська друкарня посіла визначне місце серед інших друкарень України та Білорусі.  

Петра Могилу канонізували у 1996 році.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon