До Міжнародного дня музеїв: старожитності Давнього Єгипту експонуються у Великій Лаврській дзвіниці

У Міжнародний день музеїв запрошуємо киян та гостей столиці оглянути колекцію старожитностей Давнього Єгипту: жіночу мумію, вкритий поліхромним розписом дерев’яний саркофаг, дві кришки саркофагів із таким же розписом та мумію нільського крокодила.

Експонати потрапили до Києва у другій половині ХІХ століття і, очевидно, знаходилися спочатку в приватних колекціях єпископа Порфирія Успенського та Богдана і Варвари Ханенків.

Згодом один із саркофагів потрапив до Церковно-археологічного музею при Київській духовній академії. У 1920-х рр. ці речі були передані до Лаврського музею культів та побуту, колекції якого увійшли до створеного у 1926 р. історико-культурного державного заповідника «Всеукраїнське музейне містечко», де з 1931 р. діяв «Музей історії релігії».

Єгипетські старожитності використовували в атеїстичній пропаганді і експонували на численних виставках, зокрема «Печери та муміфікація» (1949–1977), «Історія лаврських печер» (1977–1990). У 1991 р. кришки саркофагів були представлені на виставці «Давньоєгипетські пам’ятки із музеїв СРСР».

Колекція презентується 18 травня з 10.00 до 22.00 у Великій Лаврській дзвіниці лише протягом одного дня, напередодні реставрації. Вхід вільний.

 

Довідка:

Науковцями визначено, що саркофаги належать до періоду Нового царства Стародавнього Єгипту (1085–656 рр. до н.е.). На них нанесені традиційні зображення та написи, пов’язані з культом мертвих.

Саркофаги і мумії, які є важливими пам’ятками давньоєгипетської цивілізації, вимагають уважного ставлення, потребують подальшої консервації та реставрації. У «Всеукраїнському музейному містечку» діяли реставраційні майстерні, у яких давньоєгипетські пам’ятки реставрувались відомим художником-реставратором Миколою Івановичем Касперовичем (1885-1938) та його учнями. Продовжуючи цю традицію, в заповіднику працюють фахівці-реставратори, які в 1983, 1994 рр. реставрували давньоєгипетську колекцію.

Давньоєгипетські старожитності із фондів Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника – цінні історичні артефакти, реставрація і вивчення яких є одним із завдань у сфері збереження культурної спадщини.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon