У Києво-Печерському заповіднику презентували проект реставрації церкви Спаса на Берестові

27 липня 2017 року у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбулася презентація проекту реставрації церкви Спаса на Берестові. Метою проекту ініціатори назвали реставрацію пам’ятки та благоустрій прилеглої території.

Церква Спаса на Берестові разом із комплексом Києво-Печерської лаври включена до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і впродовж століть залишається однією з величних пам’яток вітчизняної архітектури.

У презентації взяли участь заступник Міністра культури України Тамара Мазур, Генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Любомир Михайлина, меценат проекту В'ячеслав Москалевський, головний архітектор проекту реставрації Тетяна Філіпова, голова ГО «Андріївсько-Пейзажна Ініціатива» Марина Соловйова.

Тамара Мазур зазначила, що реставрація церкви Спаса на Берестові – перлини української сакральної архітектури «стане зародженням справжнього меценатського руху в Україні та гарним  прикладом для всіх – яким чином можна зробити свій внесок у збереження пам’яток всесвітнього значення і відкрити їх вроду всьому світу». Вона також висловила сподівання, що плани завершити реставрацію до 2018 року будуть реалізовані, і на момент чергового звітування України Центру Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, ще одна пам’ятка зі складу Всесвітньої спадщини буде відреставрована та відкрита для огляду.

«Тут, у селі Берестове, знаходилася заміська резиденція київських князів. Церква Спаса на Берестові є родовою усипальницею Мономаховичів. Зокрема, згідно з літописами, тут були поховані син київського князя Володимира Мономаха - Юрій Долгорукий, відомий як засновник Москви, та його син Гліб», – відмітив Любомир Михайлина. Генеральний директор музейного комплексу наголосив на важливості збереження та відновлення також внутрішнього оздоблення храму, зокрема, унікальних фресок.

Як повідомила архітектор Тетяна Філіпова, проект передбачає проведення комплексу консерваційних та реставраційних робіт, щоб зберегти автентичні частини пам’ятки. Реалізація проекту розрахована на 2 роки.

За словами координаторів проекту, зараз тривають протиаварійні роботи, які було розпочато ще у 2013 році. До кінця 2017 року фахівці планують провести консерваційно-реставраційні роботи фасадів.

Меценат проекту В’ячеслав Москалевський відзначив, що церква Спаса на Берестові має особливе значення. «Ця церква є символом прадавнього Києва, тому дуже важливо привести пам’ятку у  гідний стан. Мета нашого проекту не лише проведення благоустрою території, а й реставрація архітектурного ансамблю загалом, підкреслюючи таким чином  значення пам’ятки і відкриваючи її красу киянам і гостям міста», - сказав В’ячеслав Москалевський.

Після завершення презентації проекту, представників ЗМІ запросили оглянути інтер’єр церкви. Начальник науково-дослідного відділу вивчення мистецької спадщини Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, кандидат мистецтвознавства Аліна Кондратюк звернула увагу присутніх на унікальні фрески ХІ-ХІІ століття «Явлення Христа учням на Тиверіадському морі» та «Моління». Також вона продемонструвала написи (графіті) на стінах храму, процес дослідження яких триває дотепер.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon