Графіті церкви Спаса на Берестові

Серед пам’яток Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника одне із важливих місць посідає церква Спаса на Берестові. Зараз на цій пам’ятці виконуються протиаварійні та невідкладні реставраційно-консерваційні роботи, зокрема, заміна мідного покриття і дерев'яних елементів даху і бань, реставрація хрестів і заміна позолотного шару на їхній поверхні, ремонтно-реставраційні роботи на карнизі і фасадах тощо.

Одночасно продовжуються наукові дослідження цієї унікальної пам’ятки. 15 вересня 2017 р. науковці заповідника оглянули південний фасад стародавнього нартексу храму. Така увага до цієї ділянки зовнішніх стін церкви не випадкова, оскільки в роботах С.О. Висоцького та В.В. Корнієнка опубліковані графіті на плінфі та штукатурці, які були тут зафіксовані раніше.

Завдяки риштуванням, встановленим для проведення ремонтно-реставраційних робіт, науковці мали змогу обстежити стіни споруди на висоті, що перевищує зріст людини, у місцях, недоступних для спостереження із землі. Це дозволило виявити декілька невідомих раніше графіті, що попередньо датовані пізньосередньовічним часом. Також на південно-східному куті церкви зафіксовано численні сліди від шрапнелі, які є свідченням бойових дій столітньої давнини – артилерійського обстрілу Києва більшовицьким главкомом М. Муравйовим у січні 1918 року (див. інформацію на сайті).

Науковими співробітниками проведено фотофіксацію архітектурних елементів церкви та дерев’яних конструкцій, що вціліли до наших днів з моменту спорудження храму.

Отримані матеріали надали нову інформацію щодо історії визначної пам’ятки. Науковцями заповідника також розроблено рекомендації для реставраторів, які мають сприяти збереженню графіті – унікальних писемних пам’яток середньовічної України.

 

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon