Науково-просвітницька виставка «Благословення Святої Гори Афон»

Міністерство культури України

Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник

Національна історична бібліотека України

Благодійний фонд «Православний спадок України на Святій Горі Афон»

Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра

Міжнародний інститут афонської спадщини в Україні

Музей «Православна Україна»

 

Науково-просвітницька виставка

«Благословення Святої Гори Афон»

27 грудня 2016 року у виставковій залі Успенського собору Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника відбулося урочисте відкриття науково-просвітницької виставки «Благословення Святої Гори Афон», присвяченої 1000-літтю давньоруського чернецтва на Святій Горі Афон.

Історичні і мистецькі пам’ятки, що експонуються в межах виставки, висвітлюють окремі важливі аспекти українсько-афонських контактів і внесок видатних діячів України до духовної скарбниці Святої Гори.

Організаторами проекту виступили Міністерство культури України, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Національна історична бібліотека України, Благодійний фонд «Православний спадок України на Святій Горі Афон», Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра, Міжнародний інститут афонської спадщини в Україні, Музей «Православна Україна».

Під час огляду експозиції гості Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника матимуть змогу побачити рідкісні списки афонських чудотворних образів Богородиці з колекції музейного комплексу з дарчими написами, що надсилалися як благословення Святої Гори до України. Афонська мистецька традиція також представлена цінними пам’ятками мініатюрного дерев’яного різьблення – хрестами і іконками XVI – XVIII ст. з колекції Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. Мініатюрне різьблення по дереву, що вимагало виключної зосередженості, духовної і фізичної напруги, було традиційним рукоділлям афонських ченців.

У межах виставки презентовано унікальний тривимірний макет Святої Гори Афон (розмір макета – 2,5 м в довжину і 0,9 м в ширину, вага – 180 кг), який за своєю конфігурацією повністю ідентичний рельєфу місцевості Обителі Богородиці, та 3-D макет Великої Лаври преподобного Афанасія Афонського (розмір 1200 на 85 см), архітектура якої стала основою афонського будівництва монастирів і деяких скитів.

Відвідувачі зможуть ознайомитися з історичними матеріалами і меморіальними речами, пов’язаними з видатними дослідниками Афону ХІХ – початку ХХ ст., які жили і працювали в Києві. Вперше експонується ікона «Св. Олексій, людина Божа», написана на Афоні і доставлена до Києва «на молитовну пам'ять» про видатного вченого, дослідника афонської спадщини – Олексія Дмитрієвського.

Також на виставці представлена копія зображення Святої Гори Афон зі стінопису Церкви Всіх Святих 1906 року – єдиний зразок давньої традиції зображення Афону в храмах Києво-Печерської лаври.

Різноманітні експонати Музею «Православна Україна» – книжкові видання, фотографії, хромолітографії з видами Афону і його окремих обителей розкривають тему вшанування афонських святинь і паломництва до Святої Гори протягом ХІХ – початку ХХ ст. Окремий комплекс складають матеріали, пов’язані з історією подвір’я афонського Свято-Іллінського скиту в Одесі. Серед них – реліквії преп. Гавриїла Афонського – організатора одеського афонського подвір’я.

Відвідувачі матимуть змогу відслідкувати зв'язок Києво-Печерської лаври зі Святою Горою Афон – як в історичній перспективі, так і в сучасності, усвідомити внесок українців до духовного надбання Афону у XVII – XVIII ст., дізнатися про історію українських обителей на Афоні (Чорний Вир, Свято-Іллінський скит), побачити афонську мистецьку традицію іконопису, ювелірного мистецтва тощо.

Експозицію «Благословення Святої Гори Афон» можна буде відвідати до 20 квітня 2017 року за адресою:

вул. Лаврська, 9, виставкова зала Успенського собору Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника. 

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon