Співпраця з ЮНЕСКО

Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник є одним із центрів вивчення національної історико-культурної спадщини України та співпраці з міжнародними організаціями (ЮНЕСКО, ІКОМОС, ІКОМ), а також музейними установами світу. В 1990 році Києво-Печерська лавра та архітектурний комплекс Софія Київська були внесені до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як один об’єкт «Собор Святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська лавра».

ЮНЕСКО – Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, (англ. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, UNESCO) — міжнародна організація, спеціалізована установа Організації Об'єднаних Націй, яка при співпраці своїх членів-держав у галузі освіти, науки, культури сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвиткові національної культури, охороні пам'яток культури тощо. 16 листопада 1945 був підписаний Статут ЮНЕСКО. Діяльність ЮНЕСКО в галузі культури охоплює такі сфери: збереження та відродження матеріальної і нематеріальної культурної спадщини; розвиток мистецтв; сприяння розвитку сучасних культур; сприяння поверненню втрачених культурних цінностей країнам їхнього походження; поширення книг і читання шляхом сприяння розвитку книговидавничої справи; розвиток індустрії культури та розробка політики в галузі культури; захист авторських і суміжних прав; аналіз взаємозв'язку між культурою та розвитком, врахування культурного фактора у розвитку суспільства; розвиток культурного плюралізму та міжкультурного діалогу. НКПІКЗ активно співпрацює з ЮНЕСКО.

У 2012 році Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник долучився до міжнародних програм та ініціатив ЮНЕСКО, а саме:

- підписано протоколу про наміри щодо участі у Програмі ЮНЕСКО «Пам'ять світу в Україні» з Національною історичною бібліотекою України

- організовано та проведено на території Національного Києво-Печерського заповідника екологічну акцію Фонду дикої природи та ЮНЕСКО «Година землі - 2012»

- взято участь в робочому засіданні національних координаторів Центральної, Південно-Східної та Східної Європи (14-16 листопада 2012 року, м. Тбілісі, Грузія)

Організацією об’єднаних націй та ЮНЕСКО 2010 рік було проголошено Міжнародним роком зближення культур.

У рамках цього було проведено Міжнародний семінар "РОЛЬ РЕЛІГІЙНИХ ГРОМАД В УПРАВЛІННІ ОБ’ЄКТАМИ ВСЕСВІТНЬОЇ СПАДЩИНИ" / International seminar "The role of religious communities in the World Heritage management" за участі Центру всесвітньої спадщини ЮНЕСКО з 2 по 5 листопада 2010 р. в м. Києві. Для нашої держави зазначений захід мав важливе значення, оскільки сприяв підвищенню міжнародного авторитету і статусу України, надав змогу представникам нашої країни підтримувати інтереси України під час їх роботи з Центром всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та Комітетом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, зокрема щодо збільшення кількості українських об’єктів у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

З 19.06.2011 по 26.06.2011 в м. Париж проходила 35 сесія Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

На відкритті сесії виступила Генеральний директор ЮНЕСКО Ірина Бокова, яка наголосила на важливості збереження об'єктів культурної та природної спадщини. Вона також підкреслила необхідність приділяти особливу увагу залученню місцевих влад та громадянського суспільства до питання збереження культурної спадщини.

У рамках роботи сесії учасники розглянули питання щодо стану збереження об'єктів культурної спадщини, внесених до Списку Всесвітньої спадщини, а також нові номінації.

У роботі сесії взяла участь делегація України на чолі із заступником міністра культури України Тимофієм Коханом. В складі української делегації в роботі 35 сесії Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО взяла участь Генеральний директор Києво-Печерського заповідника М.Е.Громова.

У жовтні 2011 року Генеральний директор Заповідника М.Е.Громова взяла участь у роботі 18 сесії Генеральної Асамблеї держав-сторін Конвенції про охорону Всесвітньої культурної спадщини, а також 36 сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, які також відбулися в м.Париж.

18 - 22 жовтня 2011 року на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника та Національного художнього музею України відбувся Міжнародний тематичний тренінг ЮНЕСКО / ІКОМ "РОЛЬ МУЗЕЇВ В ОСВІТІ ТА РОЗВИТКУ КУЛЬТУРНО-ПІЗНАВАЛЬНОГО ТУРИЗМУ".

 Цей тренінг організований у рамках спільного проекту ЮНЕСКО та Міжнародного фонду гуманітарного співробітництва (МФГС) "Управління музеєм - ХХІ століття: Тематичні регіональні тренінги ЮНЕСКО / ІКОМ та зустрічі експертів країн СНД з розвитку потенціалу у сфері музейного менеджменту", розробленого на основі комплекту практичних посібників ЮНЕСКО / ІКОМ, виданих для музейних працівників. Зазначені заходи є продовженням циклу національних та регіональних тренінгів ЮНЕСКО / ІКОМ, проведених за підтримки ЮНЕСКО та МФГС для країн СНД у 2008-2010 рр.

Україна долучилася до цього проекту вперше. Заходи у Києві підготовлени Бюро ЮНЕСКО у Москві спільно з Алмаатинським та Ташкентським офісами ЮНЕСКО у співпраці з ІКОМ України, за консультативного сприяння Міністерства культури України і Національної Комісії України у справах ЮНЕСКО. До участі були запрошені представники провідних музеїв України та близько 30 спеціалістів з країн СНД.

 Під час проведення тренінгу відбулася Перша експертна зустріч музейних спеціалістів держав - учасниць СНД, яка приурочена до проведення VІ Форуму творчої та наукової інтелігенції держав - учасниць СНД, організованого МФГС з 21 по 22 жовтня 2011 р. у м. Києві.

Twitter icon
Facebook icon
Google icon
StumbleUpon icon
Del.icio.us icon
Digg icon
LinkedIn icon
MySpace icon
Newsvine icon
Pinterest icon
Technorati icon
Yahoo! icon
e-mail icon